Научниците од факултетот за инженерство на универзитетот "Браун" во Провиденс докажаа дека е можен пренос на голема количина на по...

Врзете се, полетуваме: Пристигнува 100 пати побрз интернет?

Научниците од факултетот за инженерство на универзитетот "Браун" во Провиденс докажаа дека е можен пренос на голема количина на податоци преку технологија на високофреквентна радијација, пренесува Телеграф.

Истражувачите испраќале видео сигнали со користење на терахерци со брзина од 50 гигабајти во секунда.

За споредба, максималната брзина на пренос на податоци постигнат од страна на поголемиот дел од денешните безжични мрежи е 500 мегабајти во секунда.

Денешните мрежи се базирани на микробранова технологија, но потребите на корисниците го надминуваат  нивниот капацитет, па истражувачите се насочени кон пронаоѓање нови технологии.

Терахерц брановите имаат многу поголема фреквенција од микробрановите, што значи дека можат да пренесат многу повеќе податоци.

Истражувањето е објавено во списанието Nature Communications.

Тагови: teraherc,  Apple iPhone 7 plus 128Gb Jet Black Neverlock
  Apple iPhone 7 plus 128Gb Jet Black Neverlock
  25500 MKД
  Apple iPhone 6S Silver Glanc socuvan Neverlock
  Apple iPhone 6S Silver Glanc socuvan Neverlock
  10990 MKД
  Samsung Galaxy Grand Prime LTE white glanc socuvan
  Samsung Galaxy Grand Prime LTE white glanc socuvan
  3490 MKД
  Lenovo Vibe C Black socuvan Neverlock
  Lenovo Vibe C Black socuvan Neverlock
  2990 MKД
  Kako Nov! Sony Xperia XA1 black, 23Mp, 32Gb, 3Gb ram Neverlock
  Kako Nov! Sony Xperia XA1 black, 23Mp, 32Gb, 3Gb ram Neverlock
  6990 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung Galaxy A8 2018 black so 24m Garancija Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung Galaxy A8 2018 black so 24m Garancija Neverlock
  16690 MKД
  Kako Nov! Apple iPhone SE 16gb rose gold Telekom full pakuvanje
  Kako Nov! Apple iPhone SE 16gb rose gold Telekom full pakuvanje
  8990 MKД
  Apple iPhone 7 plus 128Gb jet black Neverlock Socuvan
  Apple iPhone 7 plus 128Gb jet black Neverlock Socuvan
  24990 MKД
  Nov! Xiaomi Mi A2 Black, 128Gb, 6Gb ram, Dual camera so full pakuvanje
  Nov! Xiaomi Mi A2 Black, 128Gb, 6Gb ram, Dual camera so full pakuvanje
  15490 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2017 Black Duos so 24m Garancija
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2017 Black Duos so 24m Garancija
  8990 MKД
  Samsung Galaxy A3 2016 Gold socuvan , neverlock
  Samsung Galaxy A3 2016 Gold socuvan , neverlock
  4990 MKД
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  3990 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД

Слични Занимливости

 • Објавена на 25/09/2016
 • Прочитана 446 пати
iPhone 7 се продава 25 проценти полошо од iPhone 6s минатата година iPhone 7 се продава 25 проценти полошо од iPhone 6s минатата година
iPhone 7 се продава 25 проценти полошо од iPhone 6...
 • Објавена на 03/01/2017
 • Прочитана 307 пати
Samsung можеби ќе има подобри резултати од очекуваните Samsung можеби ќе има подобри резултати од очекуваните
Samsung можеби ќе има подобри резултати од очекува...
 • Објавена на 11/10/2016
 • Прочитана 853 пати
Зошто леќата на камерата на iPhone 7 лесно може да се изгребе? (ВИДЕО) Зошто леќата на камерата на iPhone 7 лесно може да се изгребе? (ВИДЕО)
Зошто леќата на камерата на iPhone 7 лесно може да...
 • Објавена на 07/07/2016
 • Прочитана 404 пати
Тинејџерка обвинета за убиство заради СМС пораки Тинејџерка обвинета за убиство заради СМС пораки
Тинејџерка обвинета за убиство заради СМС пораки...
 • Објавена на 29/05/2017
 • Прочитана 270 пати
Јакни кои полнат мобилни уреди, наскоро би можеле да станат реалност Јакни кои полнат мобилни уреди, наскоро би можеле да станат реалност
Јакни кои полнат мобилни уреди, наскоро би можеле ...
 • Објавена на 7/1/2016
 • Прочитана 668 пати
Секој на светот има шест двојници, пронајдете го и вие својот Секој на светот има шест двојници, пронајдете го и вие својот
Секој на светот има шест двојници, пронајдете го и...
Види огласи
Внеси оглас