Директорот на Apple, Tim Cook во 2015 година изјави дека ќе го донира најголемиот дел од своето богатство, но откако ќе плати за ф...

Доколку Apple продолжи да работи вака добро Tim Cook ќе добие страшен бонус

Директорот на Apple, Tim Cook во 2015 година изјави дека ќе го донира најголемиот дел од своето богатство, но откако ќе плати за факултетот за неговиот внук. Доколку акциите на оваа компанија на 24 август бидат во горната третина на индексот S&P 500, Cook би можел да добие бонус од  280 илјади акции вредни 44 милиони долари. Доколку се најде во средината,  добива половина од овој износ, а ако вредноста биде на долната третина Cook не добива ништо.

Приноси од 56%

Како што пренесува Bloomberg, на затворањето на берзата во вторникот акцијата на Apple носела приноси од 56%. Бонусот се пресметува по просечниот износ од 20 дена тргување и после тригодишен период од 2014 до 2017 година.

Внукот на прво место

Ова е добра вест за сите добротворни организации кои на крајот ќе добијат најголем дел од богатството на Cook, секако откако ќе се платат трошоците за факултетот за неговиот внук. Кога во 2011 година го презеде кормилото на Apple, Cook доби акции кои се распоредени во две фази на исплата во текот на една декада. 

Тагови: Apple, akcii, Tim Cook  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 15/12/2016
 • Прочитана 1140 пати
Наскоро нов начин на управување со паметните телефони? Наскоро нов начин на управување со паметните телефони?
Наскоро нов начин на управување со паметните телеф...
 • Објавена на 01/03/2017
 • Прочитана 757 пати
iPhone 8 ќе има закривен OLED дисплеј iPhone 8 ќе има закривен OLED дисплеј
iPhone 8 ќе има закривен OLED дисплеј...
 • Објавена на 18/03/2017
 • Прочитана 8907 пати
Samsung Galaxy S8: Наводно доаѓа со сензор со голема брзина на камерата, снима 1000 фрејмови во секунда Samsung Galaxy S8: Наводно доаѓа со сензор со голема брзина на камерата, снима 1000 фрејмови во секунда
Samsung Galaxy S8: Наводно доаѓа со сензор со голе...
 • Објавена на 04/10/2016
 • Прочитана 1816 пати
Топ 10 најбрзи паметни телефони на светот Топ 10 најбрзи паметни телефони на светот
Топ 10 најбрзи паметни телефони на светот...
 • Објавена на 21/05/2017
 • Прочитана 1376 пати
Ова е Nokia 9: 5,3-инчен QHD екран и Snapdragon 835 Ова е Nokia 9: 5,3-инчен QHD екран и Snapdragon 835
Ова е Nokia 9: 5,3-инчен QHD екран и Snapdragon 83...
 • Објавена на 24/05/2017
 • Прочитана 528 пати
Претворете го вашиот iPhone во Polaroid камера Претворете го вашиот iPhone во Polaroid камера
Претворете го вашиот iPhone во Polaroid камера ...
Види огласи
Внеси оглас