Компанијата IDC го објави своето истражување кое се однесува на движењето на пазарот за таблет уреди во текот на вториот квартал г...

Пад на продажбата на таблети во вториот квартал

Компанијата IDC го објави своето истражување кое се однесува на движењето на пазарот за таблет уреди во текот на вториот квартал годинава. Продолжува веќе добро познатиот тренд на пад на продажбата на пазарот на таблети, а во наведениот квартал продадени се 37,9 милиони уреди што е пад за помалку од 3,4% на годишно ниво.

Генератор на целиот пазар и понатаму се 2-во-1 конвертибилните уреди. Што се однесува до производителите, на пазарот и понатаму доминираат Apple, Samsung и Huawei. Apple во вториот квартал на оваа година има испорачано 11,4 милиони таблети, што е 14,7% повеќе на годишно ниво и доволно за водечки дел на пазарот од 30,1%. Samsung има испорачано 6 милиони уреди што е доволно за пазарен удел од 15,8% додека Huawei испорача 3 милиони односно 8% пазарен удел но и раст на испораките од 47,1% на годишно ниво.

Понатаму следуваат Amazon и Lenovo со испорачани 2,4 односно 2,2 милиони уреди или пазарен удел од 6,4% и 5,7%.

Тагови: tablet  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 07/11/2016
 • Прочитана 621 пати
Google Chrome штотуку стана побрз за 15 проценти Google Chrome штотуку стана побрз за 15 проценти
Google Chrome штотуку стана побрз за 15 проценти...
 • Објавена на 12/04/2017
 • Прочитана 571 пати
Sony има нов таблет со E Ink екран и цена од 700 долари Sony има нов таблет со E Ink екран и цена од 700 долари
Sony има нов таблет со E Ink екран и цена од 700 д...
 • Објавена на 21/01/2017
 • Прочитана 636 пати
Asus во мај стартува нова серија на ZenFone 4 телефони Asus во мај стартува нова серија на ZenFone 4 телефони
Asus во мај стартува нова серија на ZenFone 4 теле...
 • Објавена на 27/01/2017
 • Прочитана 714 пати
Најнова фотографија од LG G6 Најнова фотографија од LG G6
Најнова фотографија од LG G6...
 • Објавена на 26/10/2016
 • Прочитана 25810 пати
Samsung Galaxy S8: доаѓа со невидена густина на пиксели до сега Samsung Galaxy S8: доаѓа со невидена густина на пиксели до сега
Samsung Galaxy S8: доаѓа со невидена густина на пи...
 • Објавена на 27/05/2017
 • Прочитана 680 пати
Apple развива посебен AI чип за iPhone Apple развива посебен AI чип за iPhone
Apple развива посебен AI чип за iPhone...
Види огласи
Внеси оглас