Најголемиот град во Соединетите Арапски Емирати, Дубаи, овие денови доби нова атракција. Во тамошниот најголем трговски центар Dub...

Дубаи доби најголем OLED екран на светот

Најголемиот град во Соединетите Арапски Емирати, Дубаи, овие денови доби нова атракција. Во тамошниот најголем трговски центар Dubai Mall пуштен е во работа најголемиот OLED екран на светот кој е поставен над досегашната главна атракција на овој комплекс – големиот и простран аквариум.

Екранот ги руши рекордите со својата ширина од 50 метри, висина од 14 метри и вкупно 1,7 милијарди пиксели. Составен е од вкупно 820 55 инчни OLED екрани на LG, со тоа што некои од вградените екрани користат флексибилна OLED технологија.

Наведените карактеристики беа доволни за да се добијат дури 3 записи во Гинисовата книга на рекорди и тоа во категорија за најголем Видео ѕид со висока резолуција на светот, видео ѕид со најголема резолуција на светот и најголем OLED екран на светот. На долниот линк можете да видете видео како овој екран изгледа.

https://www.youtube.com/watch?v=HgIDdUcKxHw

Тагови: Dubai, OLED, Dubai Mall  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 04/03/2017
 • Прочитана 524 пати
На YouTube дневно се гледаат над 1 милијарда часови видео клипови На YouTube дневно се гледаат над 1 милијарда часови видео клипови
На YouTube дневно се гледаат над 1 милијарда часов...
 • Објавена на 26/09/2016
 • Прочитана 725 пати
Проблематична батеријата и кај заменските Note 7 Проблематична батеријата и кај заменските Note 7
Проблематична батеријата и кај заменските Note 7...
 • Објавена на 28/11/2016
 • Прочитана 616 пати
Microsoft после 25 долги години одлучи да го “ослободи” фамозниот пасијанс Microsoft после 25 долги години одлучи да го “ослободи” фамозниот пасијанс
Microsoft после 25 долги години одлучи да го “осло...
 • Објавена на 5/9/2016
 • Прочитана 624 пати
Samsung ќе го представи Gear S3 во Септември Samsung ќе го представи Gear S3 во Септември
Samsung ќе го представи Gear S3 во Септември...
 • Објавена на 4/19/2016
 • Прочитана 576 пати
Фотографија која открива дел од ZUK Z2 Pro Фотографија која открива дел од ZUK Z2 Pro
Фотографија која открива дел од ZUK Z2 Pro...
 • Објавена на 6/2/2016
 • Прочитана 713 пати
Објавени нови нацрти за iPhone 7 Објавени нови нацрти за iPhone 7
Објавени нови нацрти за iPhone 7...
Види огласи
Внеси оглас