Google ја пушти во оптек надоградбата за Dev i Canary опцијата за својот прелистувач Chrome наменет за Android мобилни уреди. Двет...

Google Chrome за Android доби можност за блокирање на реклами

Google ја пушти во оптек надоградбата за Dev i Canary опцијата за својот прелистувач Chrome наменет за Android мобилни уреди.

Двете тест опции на овој прелистувач добија интегрирана можност за блокирање на реклами на интернет страници без инсталирање на надворешни додатоци.

Блокирањето на рекламите засега е прилично базично без опции за детални конфигурации. Единствено што корисниците можат да направат е да го вклучат или исклучат блокирањето на реклами, со тоа што според default подесувањата блокирањето е исклучено. Со оглед дека не постои конфигурирање од страна на корисникот, блокирањето реклами се изведува според сопствени поставки на Google па посебен акцент е ставен на блокирање на посебно наметливи реклами и pop-up екрани.

Блокирањето на реклами е новост која Google ја воведе откако неодамна се придружи на Коалицијата за поквалитетни реклами па во склад со тоа се обврза да престане да прикажува реклами кои не се во складот со поставените стандарди за подобри реклами од почетокот на 2018 година (ова се однесува на рекламите на Google).

Новата опција за блокирање реклами во целост ќе биде достапна во сите верзии на Chrome прелистувачот за мобилни уреди како и десктоп или лаптоп компјутери. 

Тагови: Google Chrome, блокирање, реклами,  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 19/07/2016
 • Прочитана 1296 пати
Нови Nokia уреди пристигаат наскоро? Нови Nokia уреди пристигаат наскоро?
Нови Nokia уреди пристигаат наскоро?...
 • Објавена на 27/02/2017
 • Прочитана 1544 пати
Новата Nokia 3310 полесна, со дисплеј во боја и камера Новата Nokia 3310 полесна, со дисплеј во боја и камера
Новата Nokia 3310 полесна, со дисплеј во боја и ка...
 • Објавена на 02/06/2017
 • Прочитана 2632 пати
Samsung Galaxy Note 8 доаѓа со Infinity Display и Android 7.1.1? Samsung Galaxy Note 8 доаѓа со Infinity Display и Android 7.1.1?
Samsung Galaxy Note 8 доаѓа со Infinity Display и ...
 • Објавена на 22/09/2016
 • Прочитана 702 пати
Microsoft претстави нови Nokia уреди Microsoft претстави нови Nokia уреди
Microsoft претстави нови Nokia уреди ...
 • Објавена на 31/03/2017
 • Прочитана 1152 пати
Заоблениот паметен телефон Samsung Galaxy X доаѓа на есен? Заоблениот паметен телефон Samsung Galaxy X доаѓа на есен?
Заоблениот паметен телефон Samsung Galaxy X доаѓа ...
 • Објавена на 22/03/2017
 • Прочитана 1462 пати
Apple претстави црвен iPhone и поевтин iPad Apple претстави црвен iPhone и поевтин iPad
Apple претстави црвен iPhone и поевтин iPad...
Види огласи
Внеси оглас