Време е на одмори и многумина од нас се покрај вода. Сакаме да забележиме што повеќе спомени, па купуваме и водоотпорни телефони. ...

Што да правите ако мобилниот телефон ви падне во вода?

Време е на одмори и многумина од нас се покрај вода. Сакаме да забележиме што повеќе спомени, па купуваме и водоотпорни телефони. Сепак, тоа не значи дека можеме со нив безгрижно да пливаме.

За да знаете што можете да очекувате од вашиот водоотпорен телефон, клучна е ознаката IP (ingress protection) и броевите кои се после оваа ознака. Првиот број е отпорност на тврди работи, како прашина, со тоа што најголемата вредност е 6 и означува потполна заштита од прашина. Вториот број (од 0 до 9) е отпорност на течност а највисоката ознака 9К означува отпорност на млаз на вода со висок притисок и температура од повеќе правци.  Најчесто на телефоните ќе најдете ознаки 7 или 8.

Телефоните со IP67 ознака се отпорни на привремено паѓање во вода на длабочина од 15cm до 1m, додека телефони со IP68 ознака се отпорни и на длабочини поголеми од 1m.

Важно е да се знае дека ознаките се однесуваат на лабораториски услови, додека во реални услови работите функционираат поинаку, па различните течности имаат различно влијание на водоотпорните налепници и материјали кои ги стегаат влезовите за полнач, слушалки или преклопите за батерии. Солената вода, на пример, може да ја оштети или нагризе батеријата. IDC наведува дека течноста е втора најчеста причина за оштетување на сите телефони (35,1%) одма после скршените екрани.

Доколку веќе сте дошле во ситуација телефонот да ви паднал во вода, најважно е што побрзо да го извадите. Секоја секунда ја зголемува можноста водата да дојде до контакт и да го оштети уредот. Исклучете го (ако е вклучен) и извадете ја батеријата (доколку можете). Телефонот потоа не е лошо да го издувате, но никако со фен затоа што топлината може да го оштети.

Извлечете ја влагата од влезовите и слотовите колку што можете (microSD, слушалки...), и ставете го телефонот во силиконски топчиња кои имаат многу подобро дејство од ориз, намирница која исто така може да послужи како средство за вадење на влага.

Доколку можете, телефонот би требало да го ставите во 96% алкохол, кој би ја извлекол цела вода. Ова е добра напомена во случај телефонот да паднал во море затоа што алкохолот ќе ја потисне водата од контактите и ќе ја намали можноста за нивна оксидација. Телефонот после некое време можете да го извадите, а алкохолот брзо ќе изветрее.

После темелно сушење, единствено што останува е да го пробате уредот и да видите дали се работи како и претходно. 

Тагови: водоотпорен, телефон, ознаки, заштита, IP  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 23/08/2016
 • Прочитана 2624 пати
Враќање на легендата – на крајот на годината пристигаат Nokia телефони Враќање на легендата – на крајот на годината пристигаат Nokia телефони
Враќање на легендата – на крајот на годината прист...
 • Објавена на 6/16/2016
 • Прочитана 644 пати
Panasonic Toughpad FZ-A2: претставен отпорен таблет со солена цена Panasonic Toughpad FZ-A2: претставен отпорен таблет со солена цена
Panasonic Toughpad FZ-A2: претставен отпорен табле...
 • Објавена на 12/01/2017
 • Прочитана 9675 пати
Ова ли е новиот Galaxy S8? Ова ли е новиот Galaxy S8?
Ова ли е новиот Galaxy S8?...
 • Објавена на 15/01/2017
 • Прочитана 887 пати
Wezzoo Oombrella е паметен чадор кој знае кога ќе врне Wezzoo Oombrella е паметен чадор кој знае кога ќе врне
Wezzoo Oombrella е паметен чадор кој знае кога ќе ...
 • Објавена на 18/03/2017
 • Прочитана 669 пати
Ретро iPhone 7 Plus од ColorWare - убав и скап Ретро iPhone 7 Plus од ColorWare - убав и скап
Ретро iPhone 7 Plus од ColorWare - убав и скап...
 • Објавена на 22/05/2017
 • Прочитана 1107 пати
Galaxy Note 8 dummy на видео – скенер за отисоци интегриран во екранот? Galaxy Note 8 dummy на видео – скенер за отисоци интегриран во екранот?
Galaxy Note 8 dummy на видео – скенер за отисоци и...
Види огласи
Внеси оглас