Веќе многу пати досега се зборувало за тоа колку вештачката интелигенција ќе има влијание на нашиот секојдневен живот и дека всушн...

Musk најавува проблеми за луѓето заради развојот за вештачката интелигенција

Веќе многу пати досега се зборувало за тоа колку вештачката интелигенција ќе има влијание на нашиот секојдневен живот и дека всушност човечкиот род е загрозен од се поголемата експанзија на истата. Постојат две страни. Според едната, вештачката интелигенција ќе донесе напредок на цивилизацијата, а од другата страна се очекува најлошото т.е. дека вештачката интелигенција ќе ја уништи цивилизацијата.

Интересно или не, се повеќе се оние кои се приклонуваат кон второто сценарио во кое човечкиот опстанок е загрозен, а помеѓу нив се и бројни познати лица од светот на модерната индустрија.

Elon Musк овие денови учествуваше на конференција во Роуд Ајленд, САД, каде ја допре темата на вештачката интелигенција и нејзиното влијание на животот на луѓето. Интересно е дека Musk исто така застана на страната на оние кои мислат дека вештачката интелигенција ќе го загрози опстанокот на човечката цивилизација.

Напомена дека луѓето мораат да бидат проактивни, односно мораат да ги спречат проблемите пред тие да се појават. Досега се користел пристап за решавање на проблемите со регулативи дури откако еден проблем е воочен, но за вештачката интелигенција мора да се реагира поинаку. Мораме да ја спречиме опасноста пред таа да се појави, затоа што може да биде предоцна.

Кога еден од водечките стручњаци кој работи со вештачка интелигенција ќе се изрази со овие зборови, тогаш е јасно дека постои голема опасност. Можеби луѓето засега не се сеуште свесни колкава всушност моќ има вештачката интелигенција и колку таа би можела да влијае на нашиот живот. Се надеваме дека оние кои работат на развој на ваквите можности работат паметно и навремено ќе спречат можни проблеми за човештвото. 

Тагови: вештачка интелегенција, Elon Musк  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 02/01/2017
 • Прочитана 16972 пати
Samsung Galaxy S8 ќе добие 3D Touch екран и нема да има Home копче Samsung Galaxy S8 ќе добие 3D Touch екран и нема да има Home копче
Samsung Galaxy S8 ќе добие 3D Touch екран и нема д...
 • Објавена на 09/02/2017
 • Прочитана 877 пати
Се појавија фотографии и спецификации на Sony Xperia XA2 Се појавија фотографии и спецификации на Sony Xperia XA2
Се појавија фотографии и спецификации на Sony Xper...
 • Објавена на 23/02/2017
 • Прочитана 609 пати
Sony ги претстави најбрзите SD картички Sony ги претстави најбрзите SD картички
Sony ги претстави најбрзите SD картички...
 • Објавена на 01/11/2016
 • Прочитана 806 пати
Apple сеуште ja разгледува идејата iMessage за Android Apple сеуште ja разгледува идејата iMessage за Android
Apple сеуште ja разгледува идејата iMessage за And...
 • Објавена на 10/01/2017
 • Прочитана 776 пати
SK Hynix претстави 8GB RAM модул кој можеби ќе се најде на телефонот Galaxy S8 SK Hynix претстави 8GB RAM модул кој можеби ќе се најде на телефонот Galaxy S8
SK Hynix претстави 8GB RAM модул кој можеби ќе се ...
 • Објавена на 21/07/2017
 • Прочитана 635 пати
Google воведува News Feed по теркот на Facebook Google воведува News Feed по теркот на Facebook
Google воведува News Feed по теркот на Facebook...
Види огласи
Внеси оглас