Пазарот на производители на чипови има нов крал – Samsung! ...

Samsung ја презеде титулата најголем производител на чипови од Intel

Пазарот на производители на чипови има нов крал – Samsung! Да, добро прочитавте. После цели 25 години Intel  е тргнат од тронот, од 1992 година кога благодарение на соработката со IBM се профилираше како водечка компанија и таа позиција вредно ја чуваше се додека компјутерите беа апсолутен хит. Но тоа не е случај веќе некое време па промените беа неизбежни...

Имено, се работи за приходи кои доаѓаат од вториот квартал, а во тој период Samsung “собра” дури 15,8 милијарди долари со профит од неверојатни 7,21 милијарди долари! Се работи за 57% од вкупниот профит на компанијата и јасно е дека баш чиповите се тоа на што Samsung го темели своето опстојување. Се разбира, не треба да се тргне на страна фактот дека компанијата има и други производи кои исто така генерираат милијарди и милијарди долари на годишно ниво.

Што се однесува до Intel, ова е ситуација која се очекуваше бидејки приматот му е одземен уште во првиот квартал кога Samsung забележа профит од 5,66 милијарди долари во однос на 3,9 милијарди на Intel. Но, службеното предавање на тронот не се случи заради приходите, овој пат Samsung беше подобар во секој поглед. Сепак Samsung ќе мора многу да работи за да остане на првото место бедејки разликата не е толку голема ако се имаат во предвид 14,4 милијарди долари на Intel.

Тагови: samsung, intel, чипови,  • НОВО!
  Kako Nov ! Huawei P10 Black Leica 64Gb so full pakuvanje Neverlock
  Kako Nov ! Huawei P10 Black Leica 64Gb so full pakuvanje Neverlock
  20900 MKД
  • НОВО!
  Kako Nov ! Apple iPhone 7 32Gb Gold Neverlock Full pakuvanje
  Kako Nov ! Apple iPhone 7 32Gb Gold Neverlock Full pakuvanje
  24600 MKД
  • НОВО!
  Kako Nov! Samsung Galaxy A5 2017 Gold so 19m Garancija Full pack Neverlock
  Kako Nov! Samsung Galaxy A5 2017 Gold so 19m Garancija Full pack Neverlock
  13500 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2016 White so 24m Garancija Full pack Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2016 White so 24m Garancija Full pack Neverlock
  9990 MKД
  Samsung Galaxy S7 Edge Gold Platinum super socuvan Neverlock full pack
  Samsung Galaxy S7 Edge Gold Platinum super socuvan Neverlock full pack
  18990 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung A8 2018 Gold, 5.6 inci, 32Gb, 4Gb ram so 24m Garancija Full pack Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung A8 2018 Gold, 5.6 inci, 32Gb, 4Gb ram so 24m Garancija Full pack Neverlock
  26700 MKД
  IPhone SE 16Gb Space Grey Super socuvan Neverlock
  IPhone SE 16Gb Space Grey Super socuvan Neverlock
  11500 MKД
  Samsung Galaxy S6 Black sapphire 32Gb super socuvan Neverlock
  Samsung Galaxy S6 Black sapphire 32Gb super socuvan Neverlock
  12500 MKД
  Продавам телефон Nokia 222!
  Продавам телефон Nokia 222!
  1800 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД
  NAJEVTINO Samsung NOTE 4 n910c site boi MOBIFLES
  NAJEVTINO Samsung NOTE 4 n910c site boi MOBIFLES
  13500 MKД
  Kako novi iPhone 6s 64g site boi neverloc Mobifles
  Kako novi iPhone 6s 64g site boi neverloc Mobifles
  22800 MKД
  KAKO Nov Huawei P9 lite BEL 20 mes garanc MOBIFLES
  KAKO Nov Huawei P9 lite BEL 20 mes garanc MOBIFLES
  9800 MKД
  KAKO NOVI S6 edge plus GOLD i note 5 MOBIFLES
  KAKO NOVI S6 edge plus GOLD i note 5 MOBIFLES
  21600 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 27/12/2016
 • Прочитана 485 пати
Протече рендер за LG G6 Протече рендер за LG G6
Протече рендер за LG G6...
 • Објавена на 13/06/2017
 • Прочитана 499 пати
Протекоа снимки на предниот и задниот панел на iPhone 8, iPhone 7s и iPhone 7s Plus Протекоа снимки на предниот и задниот панел на iPhone 8, iPhone 7s и iPhone 7s Plus
Протекоа снимки на предниот и задниот панел на iPh...
 • Објавена на 5/31/2016
 • Прочитана 364 пати
ZUK Z2 ќе користи Snapdragon 820 и ќе биде само 245 евра ZUK Z2 ќе користи Snapdragon 820 и ќе биде само 245 евра
ZUK Z2 ќе користи Snapdragon 820 и ќе биде само 24...
 • Објавена на 08/02/2017
 • Прочитана 3658 пати
Нови рендери даваат поглед кон Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus Нови рендери даваат поглед кон Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus
Нови рендери даваат поглед кон Galaxy S8 и Galaxy ...
 • Објавена на 14/12/2016
 • Прочитана 684 пати
Да резимираме. Ова е се што до сега знаеме за Samsung Galaxy S8 Да резимираме. Ова е се што до сега знаеме за Samsung Galaxy S8
Да резимираме. Ова е се што до сега знаеме за Sams...
 • Објавена на 02/04/2017
 • Прочитана 3024 пати
Nokia 9: Официјални карактеристики кои се повеќе од примамливи Nokia 9: Официјални карактеристики кои се повеќе од примамливи
Nokia 9: Официјални карактеристики кои се повеќе о...
Види огласи
Внеси оглас