Nokia потврди дека од Apple примила 1,7 милијарди евра, како дел од договорот помеѓу двете компании...

Apple исплаќа 1,7 милијарди евра на Nokia

Nokia потврди дека од Apple примила 1,7 милијарди евра, како дел од договорот помеѓу двете компании од пред неколку месеци, а во врска со лиценци за одредени патенти. Ова уплата помогна на финансиските резултати на Nokia во вториот квартал од годината, па оперативниот профит беше за 90% поголем на годишно ниво.

Nokia ја тужеше Apple заради наводната повреда на 32 патенти од различни полиња на технологијата како екрани, кориснички интерјфејси, чипови и кодирање на видео содржини. Пред неколку месеци двете компании ги испеглаа недоразбирањата и постигнаа договор за повеќегодишно лиценцирање, но финансиските детали не беа објавени.

Во договорот спаѓа и клаузулата според која Nokia на Apple и дава некои производи и услуги од подрачјето на мрежната инфраструктура, додека Apple на Nokia и испорачува производи наменети за здравјето на корисниците. Исто така, двете компании во иднина ќе соработуваат во областа на дигиталното здравје. 

Тагови: Apple, Nokia, licenca  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 12/08/2016
 • Прочитана 717 пати
LG K3 LTE во продажба во Унгарија, наскоро и на другите пазари во Европа LG K3 LTE во продажба во Унгарија, наскоро и на другите пазари во Европа
LG K3 LTE во продажба во Унгарија, наскоро и на др...
 • Објавена на 6/27/2016
 • Прочитана 649 пати
iPhone би можел да знае во која рака го држите iPhone би можел да знае во која рака го држите
iPhone би можел да знае во која рака го држите...
 • Објавена на 05/06/2017
 • Прочитана 483 пати
Google, Twitter и FB ги унапредија нивните технологии против тероризам Google, Twitter и FB ги унапредија нивните технологии против тероризам
Google, Twitter и FB ги унапредија нивните техноло...
 • Објавена на 02/09/2016
 • Прочитана 698 пати
Дали Google крева раце од Nexus? Дали Google крева раце од Nexus?
Дали Google крева раце од Nexus?...
 • Објавена на 05/08/2016
 • Прочитана 605 пати
HTC Nexus Sailfish доаѓа со 5 – инчен екран и Snapdragon 820 чипсет HTC Nexus Sailfish доаѓа со 5 – инчен екран и Snapdragon 820 чипсет
HTC Nexus Sailfish доаѓа со 5 – инчен екран и Snap...
 • Објавена на 6/6/2016
 • Прочитана 980 пати
Новите wireless слушалки на Samsung ( Видео ) Новите wireless слушалки на Samsung ( Видео )
Новите wireless слушалки на Samsung ( Видео )...
Види огласи
Внеси оглас