Apple стави крај на една ера, откако компанијата објави дека престанува продажбата на класичните музички плеери iPod. Од официјалн...

Apple го запира производството на iPod nano и iPod shuffle

Apple стави крај на една ера, откако компанијата објави дека престанува продажбата на класичните музички плеери iPod. Од официјалната страна веќе се симнати страниците на iPod nano и iPod shuffle, кои беа последните модели iPod без можност за поврзување со интернет. Портпаролот на компанијата потврди пред The ​​Verge, дека двете производни линии се официјално прекинати. Тоа не треба да биде изненадување за никого, бидејќи iPhone, iPad и iPod touch ја презедоа функцијата на традиционалниот музички плеер. iPod classic беше тргнат од производство уште во 2014.

Првиот плеер iPod беше претставен од Стив Џобс во 2001 година и во наредните години уредот стана стандард во однос на персоналните плеери. Првата генерација на овој уред беше со капацитет од едвај 5GB, работеше само со Mac и чинеше 399 долари. Ако сепак сакате да поседувате iPod nano и iPod shuffle, сеуште можете да купите некои од овие модели во синџирите за електроника или дистрибутерите на Apple. Последниот уред што остана во производство е iPod touch. Се нудат две варијанти. Разликуваат е во капацитетот на внатрешната меморија, која веќе е удвоена до 32GB и 128GB. Цената на уредите е 199 и 299 долари.

Тагови: Apple, iPodnano, iPodshuffle  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  3990 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор

Слични Новости

 • Објавена на 14/07/2016
 • Прочитана 752 пати
Pokemon Go го полуде светот, надминат дури и Facebook Pokemon Go го полуде светот, надминат дури и Facebook
Pokemon Go го полуде светот, надминат дури и Faceb...
 • Објавена на 10/02/2017
 • Прочитана 525 пати
Заштитните стакла од дијамант ќе ги направат смартфоните 6 пати поздрави Заштитните стакла од дијамант ќе ги направат смартфоните 6 пати поздрави
Заштитните стакла од дијамант ќе ги направат смарт...
 • Објавена на 20/07/2017
 • Прочитана 391 пати
Honor 9 Premium со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија наскоро на Европските пазари Honor 9 Premium со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија наскоро на Европските пазари
Honor 9 Premium со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна мем...
 • Објавена на 05/03/2017
 • Прочитана 396 пати
Креаторите на Windows Phone започнаа да користат Android Креаторите на Windows Phone започнаа да користат Android
Креаторите на Windows Phone започнаа да користат A...
 • Објавена на 21/10/2016
 • Прочитана 2731 пати
Samsung ќе вградува батерии на LG во Galaxy S8 Samsung ќе вградува батерии на LG во Galaxy S8
Samsung ќе вградува батерии на LG во Galaxy S8...
 • Објавена на 6/10/2016
 • Прочитана 464 пати
HTC ќе пушти во продажба бизнис верзија на очилата Vive HTC ќе пушти во продажба бизнис верзија на очилата Vive
HTC ќе пушти во продажба бизнис верзија на очилата...
Види огласи
Внеси оглас