Паметните телефони со време ќе исчезнат. Apple, Google, Microsoft и Facebook во моментов се обидуваат да се првите кои ќе ги докра...

Кој прв ќе го “убие” смартфонот?

Паметните телефони со време ќе исчезнат. Apple, Google, Microsoft и Facebook во моментов се обидуваат да се првите кои ќе ги докрајчат. Можеби не сте свесни за тоа, но сведоци сме на многу рана фаза на битка која ќе одлучи кој ќе доминира во следната фаза на развојот на оваа технологија.

Apple и Google во моментов доминираат на пазарот за паметни телефони, но тоа не значи дека таа позиција ќе ја задржат кога во арената ќе се појават потполно нови платформи, како оние за проширена и виртуелна реалност. Amazon, Microsoft и Facebook мораа од страна да ги следат растот и ширењето на паметните телефони. Меѓутоа се очекува дека нема овој процес да го следат со скрстени раце и да пропуштат прилики кои ги нудат новите технологии.

Технологијата ќе донесе промени

Секоја голема технолошка промена носи големи прилики на неколку претприемачи кои ја приметуваат на време. Во седумдесеттите Apple и Microsoft почнаа да ги прават денешните царства преземајќи ризик со персоналните компјутери. Apple денес е компанија побогата од IBM, која во седумдесеттите беше недопирлива.

Microsoft се најде во позиција слична на IBM откако погрешно го сфати потенцијалот на паметните телефони. Заспаниот џин се пробуди откако Apple и Google веќе загосподарија со тој дел на пазарот.

Технологиите на проширена и виртуелна реалност можат да го донесат следниот голем развој а патем да ги потиснат смартфоните. Зошто би носеле паметни телефони во џебот кога Netflix, WhatsApp, интернет прелистувачите и стотици други сервиси би можеле да ги следите пред вашите очи, во паметни наочари како на пример Google Glass ?

Многумина ќе речат дека се работи за мода која проаѓа. Можеби таа оценка би била точна кога трката за доминантна платформа за проширена реалност не би била во тек. 

Тагови: Apple, Google, Microsoft, Facebook, технологија  • НОВО!
  Kako Nov ! Huawei P10 Black Leica 64Gb so full pakuvanje Neverlock
  Kako Nov ! Huawei P10 Black Leica 64Gb so full pakuvanje Neverlock
  20900 MKД
  • НОВО!
  Kako Nov ! Apple iPhone 7 32Gb Gold Neverlock Full pakuvanje
  Kako Nov ! Apple iPhone 7 32Gb Gold Neverlock Full pakuvanje
  24600 MKД
  • НОВО!
  Kako Nov! Samsung Galaxy A5 2017 Gold so 19m Garancija Full pack Neverlock
  Kako Nov! Samsung Galaxy A5 2017 Gold so 19m Garancija Full pack Neverlock
  13500 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2016 White so 24m Garancija Full pack Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2016 White so 24m Garancija Full pack Neverlock
  9990 MKД
  Samsung Galaxy S7 Edge Gold Platinum super socuvan Neverlock full pack
  Samsung Galaxy S7 Edge Gold Platinum super socuvan Neverlock full pack
  18990 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung A8 2018 Gold, 5.6 inci, 32Gb, 4Gb ram so 24m Garancija Full pack Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung A8 2018 Gold, 5.6 inci, 32Gb, 4Gb ram so 24m Garancija Full pack Neverlock
  26700 MKД
  IPhone SE 16Gb Space Grey Super socuvan Neverlock
  IPhone SE 16Gb Space Grey Super socuvan Neverlock
  11500 MKД
  Samsung Galaxy S6 Black sapphire 32Gb super socuvan Neverlock
  Samsung Galaxy S6 Black sapphire 32Gb super socuvan Neverlock
  12500 MKД
  Продавам телефон Nokia 222!
  Продавам телефон Nokia 222!
  1800 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД
  NAJEVTINO Samsung NOTE 4 n910c site boi MOBIFLES
  NAJEVTINO Samsung NOTE 4 n910c site boi MOBIFLES
  13500 MKД
  Kako novi iPhone 6s 64g site boi neverloc Mobifles
  Kako novi iPhone 6s 64g site boi neverloc Mobifles
  22800 MKД
  KAKO Nov Huawei P9 lite BEL 20 mes garanc MOBIFLES
  KAKO Nov Huawei P9 lite BEL 20 mes garanc MOBIFLES
  9800 MKД
  KAKO NOVI S6 edge plus GOLD i note 5 MOBIFLES
  KAKO NOVI S6 edge plus GOLD i note 5 MOBIFLES
  21600 MKД

Слични Занимливости

 • Објавена на 6/17/2016
 • Прочитана 273 пати
LG X Power ( официјално видео ) LG X Power ( официјално видео )
LG X Power ( официјално видео )...
 • Објавена на 09/08/2016
 • Прочитана 313 пати
Pokemon Go доведе до скок на продажбата на надворешни батерии во САД Pokemon Go доведе до скок на продажбата на надворешни батерии во САД
Pokemon Go доведе до скок на продажбата на надворе...
 • Објавена на 19/11/2016
 • Прочитана 288 пати
Внимавајте!! Сликањето на селфи слики може да биде опасно по вашиот живот Внимавајте!! Сликањето на селфи слики може да биде опасно по вашиот живот
Внимавајте!! Сликањето на селфи слики може да биде...
 • Објавена на 26/01/2017
 • Прочитана 342 пати
Samsung продаде 90 милиони телефони во последниот квартал Samsung продаде 90 милиони телефони во последниот квартал
Samsung продаде 90 милиони телефони во последниот ...
 • Објавена на 30/11/2016
 • Прочитана 254 пати
OnePlus 3T:видете го овој луд unboxing во воен авион! (ВИДЕО) OnePlus 3T:видете го овој луд unboxing во воен авион! (ВИДЕО)
OnePlus 3T:видете го овој луд unboxing во воен ави...
 • Објавена на 22/10/2016
 • Прочитана 5501 пати
iPhone 7: што Apple не сака да знаеме ? ( Видео ) iPhone 7: што Apple не сака да знаеме ? ( Видео )
iPhone 7: што Apple не сака да знаеме ? ( Видео )...
Види огласи
Внеси оглас