MySpace беше популарен пред десет години, но неговата популарност почна да паѓа со доаѓањето на новите социјални мрежи како Facebo...

Стручни лица препорачуваат: Итно избришете ги профилите на MySpace

MySpace беше популарен пред десет години, но неговата популарност почна да паѓа со доаѓањето на новите социјални мрежи како Facebook и Twitter.

Милиони луѓе веќе не користат MySpace, иако не ги имаат избришано нивните профили од оваа мрежа. Многу од не се сеќаваат ни на корисничкото име, а уште помалку на лозинката, или не ја користат истата email адреса преку која се најавувале на профилот. Откако ги зеде во предвид овие фактори MySpaceим овозможи на корисниците да ги обноват нивните сметки без внесување на одамна заборавените податоци. Меѓутоа, овој процес е застрашувачки лесен!

Безбедносниот експерт Leigh-AnneGalloway открила дека може да обнови стара сметка на MySpace со само три информации.

“MySpace препознава само имиња, кориснички имиња и датум на раѓање. Комплетното име и презиме на корисникот може да се најде на Google. Корисничкото име се наоѓа во линкот од некој профил или на страната на истиот. Најтешко е да се дојде до датумот на раѓање, но и тоа не е невозможно. Многу луѓе, стари корисници на MySpace, имаат прикажано датуми на раѓање на нивните профили на Facebook или Twitter” вели Galloway.

На овој начин, секој може да обнови нечија стара сметка што доведува до повреда на приватноста и безбедноста.

Тагови: Стручнилица, профили, MySpace, бришење  Nov! Neotpakuvan Nokia 6.1 Black , 32Gb 3Gb ram so 24m Garancija Neverlock
  Nov! Neotpakuvan Nokia 6.1 Black , 32Gb 3Gb ram so 24m Garancija Neverlock
  8990 MKД
  Najnoviot Huawei Mate 20 Pro Black so 24m Garancija Telekom
  Najnoviot Huawei Mate 20 Pro Black so 24m Garancija Telekom
  50990 MKД
  Kako Nov! Samsung S7 Edge Gold 32Gb so 4m Garancija Telekom Full pakuvanje
  Kako Nov! Samsung S7 Edge Gold 32Gb so 4m Garancija Telekom Full pakuvanje
  14150 MKД
  Nov! Neotpakuvan Samsung Note 9 Ocean Blue 128Gb so 24m Garancija Neverlock
  Nov! Neotpakuvan Samsung Note 9 Ocean Blue 128Gb so 24m Garancija Neverlock
  44900 MKД
  Nov! Neotpakuvan Huawei P20 Pro Twilight so 24m Garancija
  Nov! Neotpakuvan Huawei P20 Pro Twilight so 24m Garancija
  36900 MKД
  Kako Nov! OnePlus 5 Black, 64Gb, 6Gb ram so full pakuvanje
  Kako Nov! OnePlus 5 Black, 64Gb, 6Gb ram so full pakuvanje
  20900 MKД
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  3990 MKД
  Kako Nov Huawei Google Nexus 6P 32Gb full pack Neverlock
  Kako Nov Huawei Google Nexus 6P 32Gb full pack Neverlock
  12990 MKД
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  990 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  990 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  690 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД

Слични Совети

 • Објавена на 13/11/2016
 • Прочитана 839 пати
Како да ги тестирате новите функции на Android пред нивното пуштање Како да ги тестирате новите функции на Android пред нивното пуштање
Како да ги тестирате новите функции на Android пре...
 • Објавена на 10/08/2016
 • Прочитана 613 пати
Google Maps за Android доби поддршка за SD картички Google Maps за Android доби поддршка за SD картички
Google Maps за Android доби поддршка за SD картичк...
 • Објавена на 19/07/2017
 • Прочитана 1137 пати
Како во секој момент да најдете бесплатен Wi-Fi? Како во секој момент да најдете бесплатен Wi-Fi?
Како во секој момент да најдете бесплатен Wi-Fi?...
 • Објавена на 12/07/2016
 • Прочитана 744 пати
Телефонот ви падна во вода? Пробајте ги овие финти! Телефонот ви падна во вода? Пробајте ги овие финти!
Телефонот ви падна во вода? Пробајте ги овие финти...
 • Објавена на 6/10/2016
 • Прочитана 513 пати
Кои се најлесните шифри за хакирање ? Кои се најлесните шифри за хакирање ?
Кои се најлесните шифри за хакирање ?...
 • Објавена на 6/6/2016
 • Прочитана 775 пати
Како да го исклучите следењето на локација на вашиот паметен телефон Како да го исклучите следењето на локација на вашиот паметен телефон
Како да го исклучите следењето на локација на ваши...
Види огласи
Внеси оглас