Батериите не се единствено проблем за паметните телефони или таблети, туку исто така и за лаптоп компјутерите. Затоа, важно е да г...

Седум начини за подобрување на животниот век на батеријата на вашиот лаптоп

Батериите не се единствено проблем за паметните телефони или таблети, туку исто така и за лаптоп компјутерите. Затоа, важно е да ги знаете сите информации за тоа како да се зачуваат за да се продолжи нивниот животен век, не само во однос на правилното работење, туку исто така енергијата што ќе се потроши за време на секојдневните активности.

Можеби овој мал водич со седум чекори ќе ви помогне да ја оптимизирате батерија  на вашиот лаптоп.

1. Вклучете Battery Saver Mode

Оваа опција се користи за поставување на заштеда со што самиот компјутер ги врши сите работи за својата батеријата. Кога ќе го вклучите, сите процеси се спуштаат на пониско ниво и затоа трошат помалку енергија. Особено ова се однесува на вашиот екран, кој кога ќе ја вклучите оваа опција доста се затемнува.

2. Намалете ја светлината на екранот

Ако веќе не сакате да го вклучите Batery Saver Mode, можете рачно го намалите осветлувањето на екранот, бидејќи тоа троши доста енергија. Ако сте во ситуација кога батеријата е при крај, намалување на осветленоста на најниско можно ниво, ќе добие околу еден дополнителен час работа.

3. Исклучете ги непротребните работи

Ако во некој момент не се користите Wi-Fi или Bluetooth, исклучете ги за да не работат без причина во позадина. Но, ако нешто пишувате или само разгледувате на интернет, исклучете ја максимална ефикасност на графичката картичка. Исто така, исклучете ги сите USB порти кои не ги користите.

4. Намалете ја резолуцијата

Лаптопите имаат висока резолуција и со нејзиното намалување можете да добиете повеќе простор за заштеда на енергија. Во моменти на криза, кога батеријата е при крајот, па така основната резолуција, која ја дава лаптопот ќе биде сосем доволно.

5. Исклучете го позадинското светло на тастатурата

Ова се однесува на оние лаптопи кои ја имаат оваа опција, а истата е непотребна во секојдневни ситуации.

6. Исклучете ги непотребните апликации и позадински процеси

Повторно, она што не го користите не треба да работи во позадина, бидејќи софтверот троши енергија, исто како и хардверот. На кратко, исклучете се што за она што го правите во даден момент не е важно.

7. Не дозволувајте компјутерот да се прегрее

Не го ставајте вашиот компјутер на подлога која брзо ќе го загрее како перница, ќебе или кревет. Најдобро решение е да го стави на маса или површина од овој тип. Затоа што не само што се ризикува прегревање, кое брзо ја испразнува батеријата, но, исто така, влез на разни нешта во самиот компјутер, а тоа води кон дефект.

Тагови: животенвек, батерија, лаптоп  Nov! Neotpakuvan Nokia 6.1 Black , 32Gb 3Gb ram so 24m Garancija Neverlock
  Nov! Neotpakuvan Nokia 6.1 Black , 32Gb 3Gb ram so 24m Garancija Neverlock
  8990 MKД
  Najnoviot Huawei Mate 20 Pro Black so 24m Garancija Telekom
  Najnoviot Huawei Mate 20 Pro Black so 24m Garancija Telekom
  50990 MKД
  Kako Nov! Samsung S7 Edge Gold 32Gb so 4m Garancija Telekom Full pakuvanje
  Kako Nov! Samsung S7 Edge Gold 32Gb so 4m Garancija Telekom Full pakuvanje
  14150 MKД
  Nov! Neotpakuvan Samsung Note 9 Ocean Blue 128Gb so 24m Garancija Neverlock
  Nov! Neotpakuvan Samsung Note 9 Ocean Blue 128Gb so 24m Garancija Neverlock
  44900 MKД
  Nov! Neotpakuvan Huawei P20 Pro Twilight so 24m Garancija
  Nov! Neotpakuvan Huawei P20 Pro Twilight so 24m Garancija
  36900 MKД
  Kako Nov! OnePlus 5 Black, 64Gb, 6Gb ram so full pakuvanje
  Kako Nov! OnePlus 5 Black, 64Gb, 6Gb ram so full pakuvanje
  20900 MKД
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  Kako Nov Lenovo Tab 7 Essential Tablet 7 inci IPS, 16Gb Quad core, GPS, 7.0 Android
  3990 MKД
  Kako Nov Huawei Google Nexus 6P 32Gb full pack Neverlock
  Kako Nov Huawei Google Nexus 6P 32Gb full pack Neverlock
  12990 MKД
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  990 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  990 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  690 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД

Слични Совети

 • Објавена на 08/10/2016
 • Прочитана 14256 пати
Полнењето на батеријата секоја ноќ, го убива вашиот телефон – еве алтернативи Полнењето на батеријата секоја ноќ, го убива вашиот телефон – еве алтернативи
Полнењето на батеријата секоја ноќ, го убива вашио...
 • Објавена на 6/6/2016
 • Прочитана 640 пати
Samsung: Немојте да инсталирате Windows 10 на нашите уреди Samsung: Немојте да инсталирате Windows 10 на нашите уреди
Samsung: Немојте да инсталирате Windows 10 на наши...
 • Објавена на 27/06/2017
 • Прочитана 400 пати
Научниците докажаа дека игрите го прават човечкиот мозок поактивен Научниците докажаа дека игрите го прават човечкиот мозок поактивен
Научниците докажаа дека игрите го прават човечкиот...
 • Објавена на 06/01/2017
 • Прочитана 1336 пати
Лесен трик со кој ќе си ги вратите парите, ако сте купиле погрешна апликација oд Google Play Лесен трик со кој ќе си ги вратите парите, ако сте купиле погрешна апликација oд Google Play
Лесен трик со кој ќе си ги вратите парите, ако сте...
 • Објавена на 06/09/2016
 • Прочитана 696 пати
Супер трик за оние кои се по цел ден на компјутер Супер трик за оние кои се по цел ден на компјутер
Супер трик за оние кои се по цел ден на компјутер...
 • Објавена на 25/07/2016
 • Прочитана 714 пати
Хакери можат да ви ја украдат вашата iOS и Mac лозинка со една слика Хакери можат да ви ја украдат вашата iOS и Mac лозинка со една слика
Хакери можат да ви ја украдат вашата iOS и Mac лоз...
Види огласи
Внеси оглас