Samsung постојано беше прекоруван дека нема свои идеи, туку само знае да го копира Apple. Но кога беше претставен Galaxy S6, овој ...

Корисниците го молат Apple да не користи заоблен екран за iPhone 8

Samsung постојано беше прекоруван дека нема свои идеи, туку само знае да го копира Apple. Но кога беше претставен Galaxy S6, овој поглед се промени. Ако порано јужнокорејските уреди беа купувани главно поради нивните технички карактеристики, сега корисниците почнаа да обрнуваат внимание и на дизајнот.

Како што е познато, iPhone 8 треба да биде првиот паметен телефон на Apple, со OLED панел. По излегувањето на Samsung Galaxy S8 со заоблен дисплеј, многу корисници почнаа да се интересираат, дали и екранот на новиот паметен телефон на Apple ќе биде заоблен на ист начин или ќе остане рамен, како во досегашните модели.

Екранот со заоблени рабови се смета за главната карактеристика на премиум моделот на Samsung, но не сите корисници се воодушевени од таквото дизајнерско решение.

Посетителите на популарниот форум iMore го критикуваа Galaxy S8, истакнувајќи дека заоблениот екран е неудобен и не носи никакви нови можности. Многумина се жалат од иритирачки отсјај на заоблените рабови.

Заоблениот екран на Galaxy S8 и панелот изгледаат оригинално, но при нивната вистинска употреба, не носат никаква корист. Овој дизајн не е поергономски од класичниот.

Дури и кога уредот едноставно се држи во раката, со прстите или дланката често случајно се кликнува врз дел од екранот. Тогаш ненамерно се стартуваат апликации и функци на уредот. Дури и најмала рамка овозможува поудобно користење на телефонот.

„Ако Apple одлучи да премине кон заоблен дисплеј, се надевам дека нема да го направи таков, како кај Samsung.В чера видов Galaxy S8 + во BEST BUY. Убав телефон, но заоблениот дисплеј нема смисла, тоа е бескорисен елемент на дизајнот“, пишува Matt Manahan во форумот iMore.

Покрај тоа, заоблениот дисплеј го ограничува изборот на додатоци и не се одликува со голема цврстина. Едноставното паѓање на телефонот на подот може да доведе до сериозни последици.

„Особено пречи одблесокот од светлината врз заоблените рабови. Многу иритирачко“- се согласува со него Chezm.

Корисниците се надеваат дека Apple или ќе се откаже од заоблениот екран на iPhone 8, или ќе го направи попрактичен. Всушност во оваа линија на размислување, треба да се додаде дека има и многу приврзаници на заоблениот екран. Што мислите вие?

Xiaomi Mi Max 2 доаѓа со батерија од 5000 mAh и 6,44- инчен екран

Тагови: Apple, iPhone8, заобленекран, iMore  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Занимливости

 • Објавена на 6/6/2016
 • Прочитана 972 пати
Broadcast Wearables T-Shirt – првата маица на светот што е осетлива на допир Broadcast Wearables T-Shirt – првата маица на светот што е осетлива на допир
Broadcast Wearables T-Shirt – првата маица на свет...
 • Објавена на 6/7/2016
 • Прочитана 968 пати
Хакиран најследениот профил на Twitter Хакиран најследениот профил на Twitter
Хакиран најследениот профил на Twitter...
 • Објавена на 01/02/2017
 • Прочитана 739 пати
Samsung Galaxy S8 може да има варијанта со 6 GB RAM/128GB, но не и таква со 256 GB меморија Samsung Galaxy S8 може да има варијанта со 6 GB RAM/128GB, но не и таква со 256 GB меморија
Samsung Galaxy S8 може да има варијанта со 6 GB RA...
 • Објавена на 12/03/2017
 • Прочитана 2027 пати
Можен ли е неуспех на Galaxy S8 поради излегувањето во продажба на јубилејниот iPhone 8? Можен ли е неуспех на Galaxy S8 поради излегувањето во продажба на јубилејниот iPhone 8?
Можен ли е неуспех на Galaxy S8 поради излегувањет...
 • Објавена на 20/07/2017
 • Прочитана 695 пати
Како и зошто Google го враќа од мртви проектот Google glass? Како и зошто Google го враќа од мртви проектот Google glass?
Како и зошто Google го враќа од мртви проектот Goo...
 • Објавена на 23/03/2017
 • Прочитана 1898 пати
iPhone 6s беше најпродаван паметен телефон во 2016 година iPhone 6s беше најпродаван паметен телефон во 2016 година
iPhone 6s беше најпродаван паметен телефон во 2016...
Види огласи
Внеси оглас