Главниот извршен директор на Facebook, Марк Цукерберг се пофали за соработката со Oculus Rift, во црска со новите VR ракавици....

Марк Цукерберг лично тестира прототип на VR ракавици за Oculus Rift

Главниот извршен директор на Facebook, Марк Цукерберг се пофали за соработката со Oculus Rift, во црска со новите VR ракавици. Денес тој објави фотографии од посетата на истражувачката лабораторија на Oculus во Редмонд, Вашингтон, каде тимот предводен од водечкиот истражувач Мајкл Абраш, работи на следната генерација хардвер. На една од фотографиите гледаме како Цукерберг носи пар бели ракавици, со кои очигледно може да контролира предмети во виртуелниот простор.

"Работиме на нови начини со кои ќе може да ги пренесеме рацете во виртуелната и раширена реалност. Носејќи ги овие ракавици, може да се цртате, да пишувате на виртуелна тастатура и дури да исфрлите пајажина како Spider Man. Сеуште нема официјални детали, но ракавиците изгледаат прилично стандардни, што значи и удобни.

Се разбира, не знаеме кога и дали ќе видиме финален производ во форма на VR ракавици за Oculus Rift, но Oculus пред извесен период ангажираше компанијиа која работи на ракавици за проучување на движењето на рацете. Тоа би требало да е јасен знак дека оваа технологија може да ја очекуваме за брзо време.

iPhone 8 – револуција или еволуција?

Тагови: Марк Цукерберг, Oculus Rift, VR ракавици, виртуалнареалност  • НОВО!
  Kako Nov ! Huawei P10 Black Leica 64Gb so full pakuvanje Neverlock
  Kako Nov ! Huawei P10 Black Leica 64Gb so full pakuvanje Neverlock
  20900 MKД
  • НОВО!
  Kako Nov ! Apple iPhone 7 32Gb Gold Neverlock Full pakuvanje
  Kako Nov ! Apple iPhone 7 32Gb Gold Neverlock Full pakuvanje
  24600 MKД
  • НОВО!
  Kako Nov! Samsung Galaxy A5 2017 Gold so 19m Garancija Full pack Neverlock
  Kako Nov! Samsung Galaxy A5 2017 Gold so 19m Garancija Full pack Neverlock
  13500 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2016 White so 24m Garancija Full pack Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung J5 2016 White so 24m Garancija Full pack Neverlock
  9990 MKД
  Samsung Galaxy S7 Edge Gold Platinum super socuvan Neverlock full pack
  Samsung Galaxy S7 Edge Gold Platinum super socuvan Neverlock full pack
  18990 MKД
  Nov! Nekoristen Samsung A8 2018 Gold, 5.6 inci, 32Gb, 4Gb ram so 24m Garancija Full pack Neverlock
  Nov! Nekoristen Samsung A8 2018 Gold, 5.6 inci, 32Gb, 4Gb ram so 24m Garancija Full pack Neverlock
  26700 MKД
  IPhone SE 16Gb Space Grey Super socuvan Neverlock
  IPhone SE 16Gb Space Grey Super socuvan Neverlock
  11500 MKД
  Samsung Galaxy S6 Black sapphire 32Gb super socuvan Neverlock
  Samsung Galaxy S6 Black sapphire 32Gb super socuvan Neverlock
  12500 MKД
  Продавам телефон Nokia 222!
  Продавам телефон Nokia 222!
  1800 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД
  NAJEVTINO Samsung NOTE 4 n910c site boi MOBIFLES
  NAJEVTINO Samsung NOTE 4 n910c site boi MOBIFLES
  13500 MKД
  Kako novi iPhone 6s 64g site boi neverloc Mobifles
  Kako novi iPhone 6s 64g site boi neverloc Mobifles
  22800 MKД
  KAKO Nov Huawei P9 lite BEL 20 mes garanc MOBIFLES
  KAKO Nov Huawei P9 lite BEL 20 mes garanc MOBIFLES
  9800 MKД
  KAKO NOVI S6 edge plus GOLD i note 5 MOBIFLES
  KAKO NOVI S6 edge plus GOLD i note 5 MOBIFLES
  21600 MKД

Слични Занимливости

 • Објавена на 05/04/2017
 • Прочитана 344 пати
Samsung, минатата година, потроши повеќе од 10 милијарди долари за маркетинг Samsung, минатата година, потроши повеќе од 10 милијарди долари за маркетинг
Samsung, минатата година, потроши повеќе од 10 мил...
 • Објавена на 16/05/2017
 • Прочитана 1659 пати
Samsung продаде повеќе од 5 милиони Galaxy S8 единици, во 25 дена Samsung продаде повеќе од 5 милиони Galaxy S8 единици, во 25 дена
Samsung продаде повеќе од 5 милиони Galaxy S8 един...
 • Објавена на 12/09/2016
 • Прочитана 594 пати
iPhone 7: ќе биде скапо истовремено да се полни и да се слуша музика на него iPhone 7: ќе биде скапо истовремено да се полни и да се слуша музика на него
iPhone 7: ќе биде скапо истовремено да се полни и ...
 • Објавена на 05/04/2017
 • Прочитана 5309 пати
Samsung Galaxy S8 наречен „паметен телефон со најдобар екран“ Samsung Galaxy S8 наречен „паметен телефон со најдобар екран“
Samsung Galaxy S8 наречен „паметен телефон со најд...
 • Објавена на 21/07/2016
 • Прочитана 670 пати
UMi London: во две видеа ќе видиме како го фрлаат од автомобил и од зграда UMi London: во две видеа ќе видиме како го фрлаат од автомобил и од зграда
UMi London: во две видеа ќе видиме како го фрлаат ...
 • Објавена на 06/06/2017
 • Прочитана 922 пати
Новата Nokia е всушност подобра од смартфоните?! Новата Nokia е всушност подобра од смартфоните?!
Новата Nokia е всушност подобра од смартфоните?!...
Види огласи
Внеси оглас