Апликацијата WhatsApp која е во сопственост на Facebook, новата година ја започна сосема успешно. Компанијата се пофали дека серве...

Апликацијата WhatsApp доставила 63 милијарди пораки само на Нова Година

Апликацијата WhatsApp која е во сопственост на Facebook, новата година ја започна сосема успешно. Компанијата се пофали дека серверите и биле преоптоварени во пресрет на 2017 година, при што за 24 часа успеале да се справат со над 63 милијарди испратени пораки.

Засега не се знае кој бил претходниот рекорд, но во изминатата пролет, Facebook изјави дека Messenger и WhatsApp комбинирано обработуваат над 60 милијарди пораки дневно. Новогодишното постигнување остава силен впечаток, бидејќи е реализирано само од WhatsApp апликацијата. Помеѓу испратените пораки има и 8 милијарди фотографии и 2,4 милијарди видео клипови.

CES 2017: Прототипите на Razer украдени од штандот

Тагови: WhatsApp, Facebook, Messenger,  • NOV! Neupotrebuvan F60 4G, Quad core Neverlock so 12m Garancija
   NOV! Neupotrebuvan F60 4G, Quad core Neverlock so 12m Garancija
   3590 MKД
   • Nokia Lumia 1020 White, 41 Mp Carl Zeiss Optika, 2Gb ram, 32Gb, super socuvan , Neverlock
    Nokia Lumia 1020 White, 41 Mp Carl Zeiss Optika, 2Gb ram, 32Gb, super socuvan , Neverlock
    8900 MKД
    • Samsung Galaxy Note 3 Neo N7505, 5.5 Inci, 2Gb ram, 4G, Hexa core Neverlock
     Samsung Galaxy Note 3 Neo N7505, 5.5 Inci, 2Gb ram, 4G, Hexa core Neverlock
     8500 MKД
     • Lg L Bello kako NOV, 5 inci, 1.3Ghz Quad Core, 1Gb ram, Neverlock
      Lg L Bello kako NOV, 5 inci, 1.3Ghz Quad Core, 1Gb ram, Neverlock
      4900 MKД
      • Samsung Galaxy S7 Edge KORISTENI,ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
       Samsung Galaxy S7 Edge KORISTENI,ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
       25500 MKД
       • iPhone 7 32GB TOP SOCUVANI - Mobi Smart
        iPhone 7 32GB TOP SOCUVANI - Mobi Smart
        35100 MKД
        • NOV! Akai Dual Sim Phone, Fm Radio, Torch Light 7 dena baterija
         NOV! Akai Dual Sim Phone, Fm Radio, Torch Light 7 dena baterija
         1200 MKД
         • iPhone 6 16Gb Silver Neverlock Socuvan
          iPhone 6 16Gb Silver Neverlock Socuvan
          18000 MKД
          • Samsung Galaxy S7 Edge Black Onyx kako NOV so 11m Garancija Neverlock
           Samsung Galaxy S7 Edge Black Onyx kako NOV so 11m Garancija Neverlock
           28270 MKД
           • Kako NOV! iPhone SE 16Gb Space Grey Neverlock so 8M Garancija
            Kako NOV! iPhone SE 16Gb Space Grey Neverlock so 8M Garancija
            18990 MKД
            • Samsung Galaxy S6 Blue 32Gb glanc socuvan neverlock
             Samsung Galaxy S6 Blue 32Gb glanc socuvan neverlock
             15990 MKД
             • MOBI SMART - iPhone SE 16GB NOVI
              MOBI SMART - iPhone SE 16GB NOVI
              22800 MKД
              • Samsung Galaxy S6 Edge TOP SOCUVANI - MOBI SMART
               Samsung Galaxy S6 Edge TOP SOCUVANI - MOBI SMART
               21500 MKД
               • Mobi Smart - Samsung Galaxy Note 4 TOP SOCUVAN
                Mobi Smart - Samsung Galaxy Note 4 TOP SOCUVAN
                16600 MKД
                • Samsung Galaxy J5 2015 ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
                 Samsung Galaxy J5 2015 ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
                 8000 MKД
                 • MOBI SMART - iPhone 7 Plus 32GB SITE BOI
                  MOBI SMART - iPhone 7 Plus 32GB SITE BOI
                  50450 MKД
                  • Otkup na novi i koristeni mobilni telefoni
                   Otkup na novi i koristeni mobilni telefoni
                   По договор
                   • LG G3 16GB 2GB RAM ODLICNA SOSTOJBA - MOBI SMART
                    LG G3 16GB 2GB RAM ODLICNA SOSTOJBA - MOBI SMART
                    9840 MKД

                   Слични Занимливости

                   • Објавена на 23/01/2017
                   • Прочитана 309 пати
                   Нов Android malware тајно превзема и купува апликации од Play Store Нов Android malware тајно превзема и купува апликации од Play Store
                   Нов Android malware тајно превзема и купува аплика...
                   • Објавена на 4/19/2016
                   • Прочитана 131 пати
                   HTC 10 во прекрасна црвена боја, сеуште достапен само на привилегирани потрошувачи HTC 10 во прекрасна црвена боја, сеуште достапен само на привилегирани потрошувачи
                   HTC 10 во прекрасна црвена боја, сеуште достапен с...
                   • Објавена на 5/14/2016
                   • Прочитана 203 пати
                   iPhone 7 plus ќе има дуо камера и 3GB RAM, тврди аналитичар од KGI Securities iPhone 7 plus ќе има дуо камера и 3GB RAM, тврди аналитичар од KGI Securities
                   iPhone 7 plus ќе има дуо камера и 3GB RAM, тврди а...
                   • Објавена на 16/07/2016
                   • Прочитана 416 пати
                   Што може џиновска лупа да му направи на iPhone 6 Што може џиновска лупа да му направи на iPhone 6
                   Што може џиновска лупа да му направи на iPhone 6...
                   • Објавена на 6/15/2016
                   • Прочитана 192 пати
                   Microsoft искешира 26,2 милијарди долари за LindkedIN Microsoft искешира 26,2 милијарди долари за LindkedIN
                   Microsoft искешира 26,2 милијарди долари за Lindke...
                   • Објавена на 26/07/2016
                   • Прочитана 512 пати
                   Samsung остана без бизнисот за производство на чипови за iPhone 8 Samsung остана без бизнисот за производство на чипови за iPhone 8
                   Samsung остана без бизнисот за производство на чип...
                   Види огласи
                   Внеси оглас