Sony го продолжува започнатото на мобилниот конгрес со премиерата на новата серија Xperia X, додавајќи кон неа нов водечки паметен...

Новиот знаменосец на Sony се вика Xperia XZ

Sony го продолжува започнатото на мобилниот конгрес со премиерата на новата серија Xperia X, додавајќи кон неа нов водечки паметен телефон кој се обидува да биде пионер во многу области. Тоа е Xperia XZ, чии што слики веќе видовме, но денес ќе направиме малку подетален преглед.

Смартфонот е комбинација на дизајнот на Xperia X со Xperia Z и повторно нуди 23МР камера со технологија за предиктивен хибриден автофокус, која е дополнета со дополнителни технологии за добивање на квалитетни слики. Работата на сензорот е потпомогната од систем за ласерски фокус, а за боите се грижи RGBC инфрацрвен сензор кој го прилагодува балансот на белата боја според околните услови. Камерата е со 5-насочен систем за стабилизација, што според Sony за прв пат се вградува во телефон. Во другите карактеристики Xperia XZ е стандарден смартфон и дури заостанува од актуелните трендови во одредени области. Сепак се потпира на моќниот чипсет Snapdragon 820, кој е дополнет од 3GB RAM и 32GB проширлива внатрешна меморија и нуди 5,2 "1080р дисплеј.

 Моделот има страничен сензор за отпечатоци, а рамката е направена од метална легура со име ALKALEIDO која е со повисок сјај. Предната камера е 13 MP со посебна чувствителност за светлина и широкоаголна оптика. Интересно е дека Sony Xperia XZ е водоотпорен (IP65 / IP68), но не треба да се потопува под вода што е малку чудно. Батеријата е со капацитет 2900 mAh и ја поседува технологијата на Qnovo за адаптивно полнење. Додаден е и USB-C интерфејс.

Овој нов уред ја продолжува традицијата за пуштање на компактни изданија на флегманските модели на Sony. Xperia X Compact има 4,6 "720р дисплеј и го заменува чипсетот Snapdragon 820 со Snapdragon 650, но има истата камера како оваа во Xperia XZ, па би требало да обезбеди ист квалитет на сликите иако е уред со пониска цена. Уредот има и помала батерија со капацитет од 2700 mAh, а меѓу другите карактеристики повторно откриваме 3GB RAM, 32GB проширлива меморија и USB Type-C порт.

 Продажбата на Xperia X Compact започнува овој месец, а Xperia XZ ќе се појави во октомври и ќе има верзија со 2 SIM картички.

Meizu Pro 7 и FlyMe 6 OS наводно стигнуваат на 13 Септември

Тагови: Sony, XperiaXZ, камера  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  Novi Original Samsung USB type C ( tip C) kabli Fast
  590 MKД
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  Nov! Original Samsung Fast Charge polnac za S8 S9 Note 8 i drugi
  890 MKД
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  Novi Samsung Fast Charge USB kabli
  400 MKД
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  Novi Original Samsung Fast Charge polnaci
  590 MKД
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  Novi Original Samsung AKG slusalki od Samsung S8 plus
  790 MKД
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  Nov! 100% Original USB lightning kabel za apple iPhone
  1200 MKД
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  Nov! Leather Wireless Fast charger stand, bezzicen polnac
  1990 MKД
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  Samsung Galaxy S7 edge, Black Onyx, 4GB ram, 32GB internal memory, neverlock
  18600 MKД
  Kako nov Iphone 6 Itno
  Kako nov Iphone 6 Itno
  12000 MKД
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  SAMSUNG A3 2016 GOLD
  7100 MKД
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  Galaxy S7 Edge (Silver Titanium) G935U
  21000 MKД
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  Se prodava nov Xiaomi Mi A1
  12000 MKД
  Samsung J3(2017)
  Samsung J3(2017)
  8000 MKД
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  Xiaomi Redmi Note 4X 3GB/16GB DualSIM Snapdragon 625
  11000 MKД
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  Prodavam iPhone 5 BEL NEVERLOCK
  6000 MKД
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  NAJNOVO iPad AIR PRO 9.7 inci 32gb grey WIFI
  27800 MKД
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  KAKO NOVI iPhone 6 i6s i6+ i7 i7+ never MOBI FLES
  По договор
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  MOBIFLES kako novi iPhone 7 32gb 128g i 256g never
  30900 MKД

Слични Новости

 • Објавена на 22/03/2017
 • Прочитана 889 пати
И Xiaomi ќе се откаже од приклучокот за слушалки со новиот Mi 6 И Xiaomi ќе се откаже од приклучокот за слушалки со новиот Mi 6
И Xiaomi ќе се откаже од приклучокот за слушалки с...
 • Објавена на 04/05/2017
 • Прочитана 991 пати
Четири важни работи кои Cook сепак ги откри за iPhone 8 и Apple Четири важни работи кои Cook сепак ги откри за iPhone 8 и Apple
Четири важни работи кои Cook сепак ги откри за iPh...
 • Објавена на 27/06/2017
 • Прочитана 1030 пати
Galaxy Stellar 2: спецификации и фотографии Galaxy Stellar 2: спецификации и фотографии
Galaxy Stellar 2: спецификации и фотографии...
 • Објавена на 26/07/2017
 • Прочитана 582 пати
Аndroid O ќе биде достапен за неколку седмици Аndroid O ќе биде достапен за неколку седмици
Аndroid O ќе биде достапен за неколку седмици...
 • Објавена на 10/07/2016
 • Прочитана 1091 пати
Oukitel U13 Pro – најавен нов моќен убавец од средната класа Oukitel U13 Pro – најавен нов моќен убавец од средната класа
Oukitel U13 Pro – најавен нов моќен убавец од сред...
 • Објавена на 03/11/2016
 • Прочитана 2523 пати
Huawei го претстави Mate 9 и специалната верзија на Porsche Design Huawei го претстави Mate 9 и специалната верзија на Porsche Design
Huawei го претстави Mate 9 и специалната верзија н...
Види огласи
Внеси оглас