Едно е сигурно – мобилните камери се навистина корисни и практични, а неверојатен број корисници веќе и не користат воопшто фотоап...

Камерата на вашиот уред има одлични трикови! (супер видео)

Едно е сигурно – мобилните камери се навистина корисни и практични, а неверојатен број корисници веќе и не користат воопшто фотоапарати односно ги користат само нивните паметни телефони. Тоа носи и други предности, затоа што мобилната технологија и камерите на мобилните телефони можат да прават многу повеќе од само обични снимки.

Една од можностите со која ќе си го олесните секојдневието се преводите. Ако ова ви звучи како нешто од SF филм, не сте во право. Доволно е да ја преземете апликацијата Google Translate која е достапна и за Android и iOS платформата, да притиснете на иконата камера и да го насочите вашиот уред кон текстот за кој сакате превод. Во моментов на располагање ви се дури 29 јазици, што е многу помалку од 103-те кои се достапни на обичниот превод, но оваа опција константно се надоградува и е многу корисна!

Некогаш (и тоа не така одамна), ако некој сакаше да скенира текст во дигитален облик требаше да користи комбинација од непрактични хардверски и софтверски алатки. Денес за тоа ви е доволен само мобилен телефон и соодветна апликација. CamScanner e досатапен за iOS и за Android, a може да послужи за скенирање документи, нивно конвертирање во pdf, да препознава букви и слично. Истото може да го правите и со апликацијата Scannable на Evernote (засега достапна само за iOS платформата).

Лето е па еве малку шпанска музика со Google Translate:

Тагови: Камера, трикови, CamScanner, Scannable  • Se Prodava IPad mini Wifi kako nov 16 gb
   Se Prodava IPad mini Wifi kako nov 16 gb
   9500 MKД
   • Se Prodava IPhone 4s 16 gb odlicen. Hitno!!!
    Se Prodava IPhone 4s 16 gb odlicen. Hitno!!!
    4000 MKД
    • NOV LENOVO VIBE C - 24 MESECI GARANCIJA
     NOV LENOVO VIBE C - 24 MESECI GARANCIJA
     4500 MKД
     • iPhone 6 16Gb Gold Neverlock socuvan
      iPhone 6 16Gb Gold Neverlock socuvan
      18400 MKД
      • Samsung Galaxy S6 Blue 32Gb glanc socuvan neverlock
       Samsung Galaxy S6 Blue 32Gb glanc socuvan neverlock
       15990 MKД
       • Samsung Galaxy Note 3 Neo N7505, 5.5 Inci, 2Gb ram, 4G, Hexa core Neverlock
        Samsung Galaxy Note 3 Neo N7505, 5.5 Inci, 2Gb ram, 4G, Hexa core Neverlock
        8500 MKД
        • iPhone 6 Plus 64GB - Mobi Smart
         iPhone 6 Plus 64GB - Mobi Smart
         20300 MKД
         • Iphone 7 Replica
          Iphone 7 Replica
          6000 MKД
          • iPhone 6s Plus 128GB - Mobi Smart
           iPhone 6s Plus 128GB - Mobi Smart
           34500 MKД
           • iPhone 7 32GB NOVI SITE BOI - Mobi Smart
            iPhone 7 32GB NOVI SITE BOI - Mobi Smart
            40000 MKД
            • Samsung Galaxy S7 NOVI - Mobi Smart
             Samsung Galaxy S7 NOVI - Mobi Smart
             28300 MKД
             • Samsung Galaxy S6 Edge NOVI - Mobi Smart
              Samsung Galaxy S6 Edge NOVI - Mobi Smart
              26450 MKД
              • Samsung Galaxy S7 Edge KORISTENI,ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
               Samsung Galaxy S7 Edge KORISTENI,ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
               25500 MKД
               • Samsung Galaxy S6 Edge TOP SOCUVANI - MOBI SMART
                Samsung Galaxy S6 Edge TOP SOCUVANI - MOBI SMART
                21500 MKД
                • Samsung Galaxy J5 2015 ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
                 Samsung Galaxy J5 2015 ODLICNO SOCUVANI - MOBI SMART
                 7500 MKД
                 • Otkup na novi i koristeni mobilni telefoni
                  Otkup na novi i koristeni mobilni telefoni
                  По договор
                  • NOKIA Nepobedlivi koga stanuva zbor za bateriјa i izdrzhlivost !
                   NOKIA Nepobedlivi koga stanuva zbor za bateriјa i izdrzhlivost !
                   1900 MKД
                   • iPhone 6s ODLICNO SOCUVANI - Mobi Smart
                    iPhone 6s ODLICNO SOCUVANI - Mobi Smart
                    22100 MKД

                   Слични Совети

                   • Објавена на 6/3/2016
                   • Прочитана 744 пати
                   Најдобрите 10 паметни телефони според TechRadar за 2016 ( Видео) Најдобрите 10 паметни телефони според TechRadar за 2016 ( Видео)
                   Најдобрите 10 паметни телефони според TechRadar з...
                   • Објавена на 13/07/2016
                   • Прочитана 555 пати
                   Спиете со телефонот покрај вас? Еве зошто не треба да го правите тоа ! Спиете со телефонот покрај вас? Еве зошто не треба да го правите тоа !
                   Спиете со телефонот покрај вас? Еве зошто не треба...
                   • Објавена на 6/22/2016
                   • Прочитана 439 пати
                   Ги викаат слушалки за спиење или пижами за вашите уши ( Видео ) Ги викаат слушалки за спиење или пижами за вашите уши ( Видео )
                   Ги викаат слушалки за спиење или пижами за вашите ...
                   • Објавена на 5/30/2016
                   • Прочитана 362 пати
                   Која е вашата омилена апликација за временска прогноза? Која е вашата омилена апликација за временска прогноза?
                   Која е вашата омилена апликација за временска прог...
                   • Објавена на 29/08/2016
                   • Прочитана 630 пати
                   Телефоните како дрога – еве зошто ги користиме мобилните кога возиме Телефоните како дрога – еве зошто ги користиме мобилните кога возиме
                   Телефоните како дрога – еве зошто ги користиме моб...
                   • Објавена на 26/09/2016
                   • Прочитана 377 пати
                   Еве како да испратите WhatsApp порака без интернет конекција Еве како да испратите WhatsApp порака без интернет конекција
                   Еве како да испратите WhatsApp порака без интернет...
                   Види огласи
                   Внеси оглас